360° VIRTUELNA ŠETNJA NACIONALNIM PARKOM KOZARA

360° VIRTUELNA ŠETNJA NACIONALNIM PARKOM KOZARA

Krenite u virtuelni obilazak NP Kozara i upoznajte prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti ovog zaštićenog područja, kroz fotografije i video zapise.

Virtuelni obilazak NP Kozara predstavlja jedinstveno iskustvo, a omogućava učesnicima doživljaj kao da se nalaze na stvarnoj lokaciji.

Iz udobnosti svog doma obiđite Zečiji kamen, Jankovića kamen, Memorijalnu zonu i druge lokalitete unutar NP Kozara.

Virtuelni prikaz atraktivnosti zaštićenog područja NP Kozara, i specifičnost turističke ponude, je važan dio marketinške komunikacije za cjelokupno predstavlјanje vrijednosti ovog područja,  kao turističke destinacije u domaćoj i široj javnosti.

Projekat virtuelne šetnje NP Kozara realizovan je uz podršku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, Republičkog pedagoškog zavoda RS, Nacionalnog parka Kozara i finansijsku podršku Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS.

Link:

https://app.cloudpano.com/tours/B8aVR45D_

Virtuelna šetnja korisna je i onima koji još nisu odlučili koji lokalitet u Parku da posjete.

Za sve ljubitelje prirode, planinare, rekreativce i šetače „virtuelna šetnja“ je odličan izvor podataka i način da uživate u nekom od vidikovaca NP Kozara prije nego ga uživo posjetite.

Završen projekat “Aktivni mladi za zaštitu prirode”

Edukacija mladih je jedan od važnijih zadataka zaštićenih područja, jer mladi su nasljednici naše prirodne i kulturne baštine i mostovi prema lokalnim zajednicama koji su sastavni dio uspjeha za očuvanje prirode.

Cilj projekta  „Aktivni mladi za zaštitu prirode“ jeste veće angažovanje i uključivanje mladih u zaštiti i očuvanju prirodnih ljepota i bogatstva Nacionalnih parkova Lovćen i Kozara. Inicijativa teži da osvijesti mlade o značaju i vrijednosti zaštićenih područja kroz seriju volonterskih i edukativnih aktivnosti.

U sklopu projekta održana je sedmodnevna ljetna škola u Nacionalnom parku Lovćen, Crna Gora, koju su pohađali mladi iz Cetinja i Prijedora. Glavni cilj ljetne škole je edukacija djece koja žive blizu zaštićenih područja o zaštiti prirode i vrijednostima koje to zaštićeno područje ima i na koji način se mladi mogu uključiti.

Kroz sedmodnevnu edukaciju, koja je pripremljena po uzoru na programe edukacije u zaštićenim područjima Evrope (Junior renger Program), mladi su imali priliku da i sami iskuse aktivnosti zaštite prirode. U okviru ljetnje škole organizovane su istraživačke aktivnosti, kao što su istraživanje ptica, određenih grupa životinja, posjeta drugom zaštićenom području i aktivnosti vezane za uređenje turističke infrastrukture. Takođe, učesnici škole su imali priliku da se detaljno upoznaju sa radom nadzornika/rendžera u parku.

  • U Nacionalnom parku Kozara mladi iz Prijedora su sproveli volonterske akcije:
  • Postavljanje signalizacije zabrane za saobraćaj motornim vozilima u dijelovima parka gdje se nalaze osjetljivi ekosistemi i vrijedni pejzaži, poput Gole planine.
  • Uređenje vidikovca Jankovića kamen, gdje su popravili mobilijar, a kako bi posjetioci mogli uživati u pogledu na okruženje.
  • Postavljanje kamera da bi se moglo dokumentovati i pratiti kretanje životinja koje nastanjuju teritoriju parka.

U okviru pomenutog projekta izrađen je i edukativni program „Mladi rendžeri u zaštićenim područjima Dinarskog luka“ usmjeren na edukaciju mladih o ulozi, vrijednostima i radu lokalnog zaštićenog područja, njegovom značaju za rekreaciju i turizam. Program se sastoji iz sljedećih tematskih cjelina: • Akcije u zaštićenom području sa nadzornicima; • Istraživačke aktivnosti u parku; • Bespravne aktivnosti u parku; • Ekosistemske usluge parka; • Edukacija o drugim zaštićenim područjima.

Zaštićena područja su neophodna radi očuvanja biodiverziteta i dobrobiti svih generacija. Ona pružaju utočište za brojne biljne i životinjske vrste, imaju ulogu u pružanju različitih usluga ekosistema: prečišćavanju vazduha, regulaciji klime i poplava, formiranju zemljišta, oprašivanju, itd. koje su neophodne radi opstanka živog svijeta na planeti. Zaštićena područja omogućavaju vezu između prirode i ljudi kroz pružanje mogućnosti za odmor, rekreaciju, turizam i edukaciju.

Čuvajmo prirodu, jer rezervnu nemamo.

Projekat „Aktivni mladi za zaštitu prirode“ su realizovali Parkovi Dinarida i Udruga Dinarica, a finansijski je podržan od strane Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans Reload 2, kojeg finansira Europska unija a implementira UNDP Bosnia and Herzegovina.